Jak rozpoznać ból głowy ze stresu?

Współczesne życie jest stresujące i niestety nie zanosi się na to, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie. Od momentu, gdy budzik wyrywa cię z łóżka, aż do momentu, gdy wreszcie skończysz dzień, prawdopodobnie doświadczysz jakiejś ilości stresu. Może on przybierać formę niepokoju lub innych obciążeń psychicznych, lub też stresu fizycznego – np. zmęczenie oczu i szyi spowodowane siedzeniem przy komputerze. O ile niewielki stres jest tolerowany, o tyle zbyt duży może mieć szkodliwy wpływ na Twoje zdrowie. Wiele objawów można przypisać presji psychicznej i fizjologicznej, której jesteśmy poddawani. Mogą one obejmować od zmęczenia, przez rozstrój żołądka, po problemy ze snem.

Czy stres naprawdę może powodować bóle głowy?

Tak. W rzeczywistości stres jest główną przyczyną wielu bólów głowy – podany fragment jest dziełem zespołu redakcyjnego portalu akwahobby.pl. Niezależnie od tego, czy przyczyną jest przepełniona lista rzeczy do zrobienia, wymagająca praca, problemy osobiste czy rosnąca sterta rachunków, stres jest prawdopodobną przyczyną najczęstszego rodzaju bólu głowy – napięciowego bólu głowy (który trafnie nosi przydomek „stresowego bólu głowy”).

Czym dokładnie jest stresowy ból głowy?

Prawdopodobnie doświadczyłeś wielu różnych rodzajów bólów głowy – od zatokowych po migrenowe. Jak więc można stwierdzić, czy ból głowy może być spowodowany stresem? Objawy napięciowego lub stresowego bólu głowy mają tendencję do podążania za pewnym wzorcem.

  • Stresowy ból głowy będzie zazwyczaj łagodnym lub umiarkowanie bolesnym tępym bólem.
  • Ból głowy spowodowany stresem będzie często odczuwany jako ciasny pas wokół głowy – z przodu, po bokach i z tyłu.
  • Skóra głowy, szyja i ramiona mogą być również obolałe lub wrażliwe.
  • Stresowe bóle głowy mogą być epizodyczne (krótkotrwałe i występujące rzadziej niż 15 dni w miesiącu) lub przewlekłe (zlewające się ze sobą i występujące 15 lub więcej dni w miesiącu).
  • W przeciwieństwie do migreny, stresowe bóle głowy nie są zwykle nasilane przez światło, dźwięk lub aktywność fizyczną.
  • Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli ból głowy nasila się lub jeśli wystąpią inne objawy – w tym problemy z widzeniem, zawroty głowy lub sztywny kark. Chociaż stresowe bóle głowy są bardzo częste, to może być on objawem innego schorzenia.

Jak stres może powodować bóle głowy?

Codzienny stres może wywoływać bóle głowy na wiele sposobów. To dlatego, że stres powoduje, że zmieniamy nasze zachowanie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Kiedy ludzie są zestresowani, często napinają szyję i ramiona. Napięte mięśnie w tylnej części szyi, a nawet w skórze głowy mogą powodować „imadłowy” ucisk, którego wiele osób używa do opisania bólów głowy związanych ze stresem.Wiele osób zaciska szczęki i/lub zgrzyta zębami, gdy są zestresowani, a oba te zjawiska mogą wywoływać bóle głowy same w sobie.Niepokój i stres są częstymi sprawcami niespokojnych nocy, a bezsenność jest czynnikiem ryzyka zarówno napięciowych bólów głowy, jak i migren.Stres może wywołać zmiany w apetycie, które wpływają na sposób jedzenia i picia. Wiele osób, gdy jest zestresowanych, je mniej, a nawet pomija posiłki. Może to wytrącić z równowagi poziom cukru we krwi, potencjalnie powodując napięciowe bóle głowy i migreny.Nasze ciała reagują na stresujące wydarzenia reakcją „walcz lub uciekaj”. Polega ona na uwalnianiu pewnych substancji chemicznych, które mogą powodować zmiany fizyczne – np. w naczyniach krwionośnych. To z kolei może wywołać napięciowe bóle głowy.Stres fizyczny może również powodować napięciowe bóle głowy. Przykładem mogą być problemy ergonomiczne, takie jak zła postawa i przemęczenie oczu.



Podobne tematy