Piękna opalenizna bez szkody dla skóry. Jak ją uzyskać?

Opalenizna, szczególnie w sezonie letnim, wygląda niezwykle atrakcyjnie. Czy istnieją sposoby na uzyskanie jej bez jednoczesnego narażenia skóry na niebezpieczeństwo? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu!

W dzisiejszych czasach większość z nas ma świadomość tego, że ekspozycja skóry na słońce może skutkować zwiększonym ryzykiem pojawienia się czerniaka. Nie jest to również polecane osobom, które chcą długo zachować świeżą i młodą skórę. Czy w świetle tych faktów istnieje jeszcze szansa na zdobycie pięknej opalenizny i zachowanie zdrowia? Podpowiadamy!

Jak promieniowanie UV wpływa na naszą skórę?

Jeszcze parę dekad temu panowało przekonanie, że najlepszym sposobem na to, jak szybko się opalić jest rozłożenie koca w pełnym słońcu i poświęcenie kilkudziesięciu minut na relaks. Obecnie wszyscy wiemy, że takie działanie, szczególnie powtarzane regularnie, może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. 

Ekspozycja skóry na słońce może bowiem skutkować pojawieniem się czerniaka, czyli złośliwego raka skóry o wysokiej śmiertelności. Opalanie się bez kremu z filtrem wpływa również na szybsze starzenie się skóry, jej przesuszanie i rogowacenie. Naukowcy już dawno udowodnili, że w przypadku opalania szybko wcale nie znaczy bezpiecznie. 

Jakie są sposoby na bezpieczną opaleniznę? 

Wiele osób nie wyobraża sobie jednak lata bez atrakcyjnej opalenizny. Czy wiedząc, to co wiemy dzisiaj, naprawdę musimy z niej rezygnować? Na szczęście nie. Nowoczesne kosmetyki ochronne z filtrami SPF pozwalają uzyskać efekt delikatnej i efektownej opalenizny. 

Bezpieczne opalanie wymaga jednak zachowania pewnych zasad. 

  • Zawsze należy stosować krem z filtrem dopasowanym do indywidualnych potrzeb skóry. 
  • Powinno się unikać ekspozycji na słońce w godzinach między 11.00 a 15.00.
  • Chcąc „złapać” nieco promieni słonecznych należy stopniowo wydłużać czas ekspozycji skóry na słońce. Najlepiej zacząć od kilkunastu minut i codziennie stopniowo wydłużać ten czas.
  • Krem z filtrem powinno się nakładać mniej więcej co 2-3 godziny.
  • Po zakończeniu opalania zaleca się posmarowanie skóry balsamem kojącym. 

Nawet idąc się opalać, koniecznie korzystajmy z kremu z filtrem. Bez obaw! Z pewnością nie popsuje on ostatecznego efektu. Na zdrową opaleniznę zazwyczaj trzeba trochę poczekać, jednak jak najbardziej jest ona w naszym zasięgu. 

Kiedy stosować krem z filtrem SPF? 

W świetle aktualnych badań wiemy już, że istnieją różne rodzaje promieniowania UV. Niektóre z nich (UVA) docierają do nas przez cały rok nie zostawiając po sobie praktycznie żadnych śladów. Nie powodują opalenizny, nie sprawiają bólu związanego z rumieniem, czy poparzeniami. Stopniowo oddziałują jednak na komórki naszej skóry. 

Właśnie dlatego kremy z filtrem SPF przeznaczone do twarzy powinno się stosować przez cały rok i to niezależnie od pogody. Warto sięgnąć po dobrej jakości nowoczesne kosmetyki tego typu, które można bez szkody dla cery nakładać na przykład pod makijaż. 

Podsumowanie 

Promienie słoneczne budzą w nas pozytywne skojarzenia. Podobnie jest z opalenizną, która ciągle jeszcze kojarzy się z dobrą formą i atrakcyjnością fizyczną. Jej uzyskanie bez jednoczesnej szkody dla skóry jest możliwe. Nowoczesne kosmetyki chronią nas przed promieniami UV a jednocześnie umożliwiają opalanie. 

Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo! Promienie UV docierają do naszej skóry niezależnie od tego, czy jesteśmy na plaży w pełnym sierpniowym słońcu, czy siedzimy przy oknie w pochmurny zimowy dzień. 



Podobne tematy